Fobia społeczna może być inaczej nazywana zespołem lęku społecznego. Jest ona rodzajem zaburzeń lękowych, więc główna emocja, która tu dominuje to lęk. Pojawia się on najczęściej w kontaktach z drugą osobą. Lęk społeczny może doprowadzić do tego, że taka osoba będzie stopniowo wycofywać się z życia towarzyskiego.

Na świecie istnieje wiele fobii, takich jak agorafobia , klaustrofobia czy akrofobia. W każdej z tej fobii dominuje duży lęk i strach przed czymś. Tak samo jest w przypadku fobii społecznej. Często jest mylona ona z dużą nieśmiałością. Dlatego nie jest łatwo ją zdiagnozować. Różnica polega na tym, że w przypadku fobii społecznej występuje duży paraliżujący lęk, który może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Osoby, które doświadczają fobii społecznej nie tylko boja się być w dużej grupie ludzi czy rozmawiać z nieznajomymi, ale już nawet jedzenie w miejscach publicznych wywołuje u nich duży lęk. Dlatego starają się unikać spotkań towarzyskich czy wystąpień publicznych na uczelni oraz w pracy. Na dłuższą metę, nie jest to dobry i skuteczny sposób. Może działać to tylko na chwilę, bo ich lęk z czasem może być coraz większy.

Osoby z fobią społeczną często zaprzestają wychodzenia z domu, ponieważ tak bardzo boją się kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli już, dochodzi u nich do spotkania z innymi ludźmi, to czują się podczas nich bardzo skrępowani. Cały czas boją się, że są oceniani lub, że zachowają się w jakiś kompromitujący sposób. Podczas tego typu spotkań prawie nigdy się nie odzywają, są zawstydzone i czują się niekomfortowo. Zamykanie się w domu i ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi może się dla nich źle skończyć, ponieważ w przyszłości nie będą w stanie załatwić sami żadnej najmniejszej rzeczy. Niemal każda sprawa wymaga interakcji z drugim człowiekiem.

Osoba, która doświadcza fobii społecznej może przejawiać takie objawy jak : przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie, uczucie dławienia się, nudności, zawroty głowy. Objawy, które wymieniłam są bardzo zbliżone do symptomów zaburzeń lękowych, ponieważ kiedy się czegoś boimy, to najczęściej towarzyszy nam ciągły lęk. Oprócz tych objawów, może występować też uderzenie gorąca, poczucie odrealnienia i inne symptomy, które występują również przy zaburzeniach lękowych.

Nie wiadomo co jest jednoznaczną przyczyną fobii społecznej. Jednak, mówi się, że na występowanie tej fobii wpływa kilka czynników. Są to czynniki biologiczne, społeczne i psychologiczne. Są również badania, które mówią o tym, że fobia społeczna może mieć podłoże genetyczne. W związku z tym, jeśli ktoś w rodzinie miał fobię społeczną, to jest prawdopodobieństwo, że też będziemy ją mieli. Kolejnym czynnikiem jest środowisko. Osoby, które były w szkole prześladowane i doświadczały przemocy, mogą w przyszłości mieć fobię społeczną, ponieważ każda interakcja z człowiekiem będzie im się kojarzyć z trudnymi wydarzeniami z dzieciństwa. Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej zauważyć problem, bo dzięki temu w przyszłości będziemy umieli znacznie lepiej radzić sobie z lękiem społecznym.

Jeśli dziecko ma nadopiekuńczych rodziców, to również może znacząco wpływać na jego funkcjonowanie i powodować lęk w wielu społecznych sytuacjach. Dziecko jest wtedy nauczone, że świat jest niebezpiecznym i przerażającym miejscem i nigdy sobie samo nie poradzi. Z tego względu, każda sytuacja społeczna może wywoływać w nim dużą panikę i lęk. Jeśli rodzic nie nauczy swojego dziecka tego, że nie dzieje się w danym momencie nic strasznego i nie pomoże nawiązywać zdrowych relacji z rówieśnikami, to dorastając dziecko będzie za każdym razem  kurczowo trzymać się rodziców i mieć poczucie dyskomfortu i zagrożenia. Dlatego, tak ważne jest nauczenie, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach. Dzięki temu w przyszłości nie będziemy odczuwać tak dużego stresu w relacjach międzyludzkich.

Jak się leczy fobię społeczną ? Najbardziej skuteczna jest tutaj terapia. Pacjenci uczą się na niej, jak radzić sobie z lękiem oraz pracują nad swoimi myślami i przekonaniami. Dzięki terapii mogą zderzyć się z tym czego się boją i zracjonalizować swój lęk. Weryfikacja pozwoli im zobaczyć, że nic im nie zagraża i sytuacje społeczne nie będą już dla nich tak przerażające. Krok po kroku, nauczą się tego, jak sobie radzić w sytuacji tak dużego stresu i napięcia.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to nie ma leku, który wyleczy fobię społeczną. Są jednak leki, które mogą pacjenta wyciszyć i uspokoić. Stosuje się je również w przypadku zaburzeń lękowych.

Nie leczona fobia społeczna może doprowadzić do coraz większego lęku i strachu w sytuacjach społecznych. Osoby takie, będą miały coraz większą trudność z  zadzwonieniem gdzieś lub odebraniem telefonu. W przypadku nie leczonej fobii społecznej, osoba na nią chorująca może bać się odebrać telefon nawet od osoby, którą doskonale zna. Podczas spotkań towarzyskich będą się bały cokolwiek zrobić, bo mają duże przekonanie o tym, że ktoś ich ciągle obserwuje i ocenia. Każda rozmowa z drugim człowiekiem wywoływać może u nich duży lęk. Tyczy się to nie tylko zabierania publicznie głosu, ale też jedzenia, robienia zakupów. Dlatego, wolą uniknąć takich sytuacji tak bardzo jak to tylko możliwe. Poczucie, że zrobią coś coś nie tak i zostaną w jakiś sposób wyśmiani, jest dla nich nie do zniesienia.

Wiele dzieci bądź nastolatków, które doświadczają fobii społecznej, nie chodzą do szkoły z powodu lęku przed interakcją z innymi dziećmi. Z tego względu najczęściej wybierają nauczanie domowe i komunikują się z innymi tylko i wyłącznie przez internet nie jest to dobry sposób na poradzenie sobie z fobią społeczną. Może wydawać się, że im to pomaga na ten moment, ale pomijając to co napisałam wyżej, to w niedalekiej przyszłości mogą mieć do czynienia z jeszcze większym lękiem, a nawet depresją. Dobrym przykładem jest tutaj okres pandemii. Bardzo dużo nastolatków, które podczas pandemii musiały przejść na nauczanie zdalne, siedziały w domu, z nikim się nie spotykały, obecnie zmaga się z depresją czy zaburzeniami lękowymi. Myślę, że zwłaszcza w wieku nastoletnim, brak interakcji z rówieśnikami może wpłynąć bardzo negatywnie na zdrowie psychiczne.

Na świecie jest wiele różnych fobii, lęków, które mogą powodować duży paraliż i strach. Niesamowicie istotne jest tutaj, aby podjąć próbę poradzenia sobie z tym lękiem. Jeśli bycie w jakiejkolwiek grupie ludzi jest dla was zbyt przerażające na ten moment, to może pomyślcie o spotkaniu się u siebie w domu z jedną osobą z którą czujecie się bezpiecznie ?

Jeśli, nie jesteście w stanie poradzić sobie z lękiem społecznym samemu, bo jest to dla was zbyt trudne, to warto udać się po pomoc. Jak już wspomniałam wyżej, terapia jest najlepszym pomysłem. Moim zdaniem jest to najlepszy wybór, bo osoby które zmagają się z fobią społeczną, często mają za sobą również traumatyczne wydarzenia. Leki przeciwlękowe również pomagają. Korzystanie z pomocy pomoże i któregoś dnia pokonacie lęk i strach oraz sytuacje społeczne nie będą już dla was tak zagrażające. Na wszystko potrzeba czasu.