Depresja – główne objawy i sposoby leczenia

Depresja jest chorobą, na którą choruje coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi, że depresja jest główną przyczyną niezdolności do pracy i najbardziej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Co dziesiąta osoba, która się zgłasza do lekarza z jakimiś dolegliwościami, okazuje się, że ma depresję. Depresja może objawiać się na różne sposoby. Myślę, że niesamowicie ważne jest, abyśmy mieli świadomość tego, że jest to choroba, która może przybierać różną postać i każdy epizod depresyjny może wyglądać inaczej.

Najczęstszym objawem depresji jest brak radości życia i odczuwania przyjemności z rzeczy, które nas cieszyły. Dzieje się to często stopniowo i na początku możemy myśleć, że dana rzecz po prostu już nas nie cieszy czy nudzi. Możemy też mieć zły dzień. Jednak, jeśli trwa to już jakiś czas, to zdecydowanie warto się temu bardziej przyjrzeć. Zwłaszcza, jeśli zaczynamy zauważać, że nic nas już nie cieszy. Nieustannie mamy obniżony nastrój, jest nam wszystko jedno i czujemy pustkę. Możemy też bywać bardzo rozdrażnieni i odczuwać duży smutek. W depresji to właśnie ta emocja dominuje najbardziej. Często też możemy płakać. Chociaż nie zawsze. Pamiętajmy, że są osoby, które są bardzo smutne i czują pustkę, ale nie są w stanie płakać. W obu tych przypadkach targają nami duże, niekontrolowane emocje, nad którymi może być nam coraz trudniej zapanować.

depresja

Drugim objawem depresji jest ograniczenie aktywności życiowej. Występują tutaj trudności w podejmowaniu podstawowych czynności i działań. Czasem bywa to bardzo skrajne i nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka i umyć się, ubrać. Dużo osób myśli, że depresja jest to choroba tylko na tle psychicznym. Niestety, jest ona też chorobą fizyczną. Z tego względu, lekarzom trudno jest dostrzec te najmniejsze objawy depresji i szukają przyczyny gdzie indziej. Duża męczliwość i przewlekłe zmęczenie są też objawami innych chorób. Ciężko jest sobie wyobrazić, że ktoś może się czuć tak zle psychicznie, że nie jest w stanie się ubrać.

Kolejnym objawem tej choroby jest myślenie depresyjne. Dominują tutaj myśli negatywne dotyczące naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Najczęściej występuje też tutaj niskie poczucie własnej wartości i zaniżona samoocena. Czujemy się bezwartościowi i niepotrzebni oraz mamy duże poczucie winy. Niestety w depresji pojawia się wiele negatywnych myśli, z którymi trudno jest nam sobie poradzić. Często mamy też do czynienia ze zniekształceniem poznawczym, jakim jest katastrofizacja. Osoba taka widzi wszystko w czarnych barwach i myśli tylko o najgorszym scenariuszu. Nie bierze ona pod uwagę żadnych innych możliwości.  Myśli tylko wtedy o tym, że wszystko pójdzie nie tak i nic jej się nie uda. Takie myślenie powoduje, że nie jesteśmy w stanie podjąć żadnego działania, bo wiemy, że i tak nam nie wyjdzie.

Następnym objawem depresji jest lęk. Może on współwystępować z depresją. Najczęściej jest to lęk uogólniony. Osoby, które go doświadczają, nie są w stanie stwierdzić czego się boją. Bywa on naprzemienny ze smutkiem i może mu towarzyszyć również niepokój, uczucie napięcia i zagrożenia. Pacjenci, którzy odczuwają lęk mają przyspieszone bicie serca, duszności. Myślę, że to też jest przykład tego, dlaczego lekarze mogą te objawy połączyć z inną chorobą.

Wszystkie objawy, które opisałam wyżej są związane z depresją. Chciałam, jednak podkreślić, że choroba ta może się objawiać kompletnie w inny sposób. Wiem, że jest wiele osób po których nikt by się nie spodziewał, że coś jest nie tak. Są osoby, które wszystko duszą w sobie i na co dzień są uśmiechnięte, towarzyskie. Są też osoby, które odczuwają różne dolegliwości psychosomatyczne, ale je ignorują. Każdy może doświadczać innych dolegliwości i walczyć z depresją w inny sposób.

Cieszę się, że tak głośno się mówi teraz o depresji i o tym, jak ważne jest korzystanie z pomocy specjalistów,zapisać się na psychoterapie oraz przyjmować leki. Mam nadzieję, że dzięki temu coraz więcej osób będzie podejmować się leczenia. Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do psychoterapeuty i psychiatry jak tylko poczujemy, że coś jest nie tak.

Potwierdzono naukowo,że na najbardziej skuteczne leczenie depresji składają się dwie rzeczy : leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Dobrze dobrane leki przez psychiatrę mogą poprawić sytuacje i dać siłę aby podjąć terapie. W depresji najczęściej stosowanymi lekami są te z grupy SSRI. Działają one wyciszająco i dają siłę do działania. Dzięki regularnej terapii będzie nam znacznie łatwiej uporać się z przyczynami depresji i bardziej zrozumieć siebie. Jest wiele nurtów psychoterapii, które mogą pomóc w wyleczeniu depresji.

depresja

Zdarza się czasem tak, że psychoterapia i leki nie pomagają. W pierwszej kolejności należy zapisać się na wizytę do psychiatry. Być może macie zle dobrane leki i warto się wtedy zastanowić nad ich zmianą. Tak samo z psychoterapią. Jest wiele innych nurtów psychoterapii choć najwieksze znaczenie ma relacja z terapeutą. Być może inny nurt wam bardziej przypadnie do gustu. Może być też tak, że nie jesteście zadowoleni z psychologa bądź terapeuty do którego chodzicie. Nie ma nic złego w tym, żeby zapisać się do kogoś innego. Najważniejsze, żebyście się czuli dobrze, bezpiecznie i komfortowo.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych wyżej rzeczy wam nie pomaga, to istnieja metody pozafarmakologiczne leczenia depresji.Kolejna z możliwości to terapia esketaminą najnowszy innowacyjny lek o nazwie handlowej Sprawato, lek ten może mieć trwały i pozytywny wpływ na osoby z depresją lekooporną.

Poza leczeniem farmakologicznym i terapeutycznym pomocny może być też ruch i odpoczynek. Nie wyleczą one depresji, ale mogą sprawić, że poczujemy się choć trochę lepiej. Podczas wysiłku fizycznego nasz mózg wytwarza endorfiny, które odpowiadają za hormony szczęścia. Nie trzeba zaczynać od dużego i intensywnego wysiłku. Codzienne wyjście na krótki spacer już może być bardzo pomocne.

Pamiętajmy, żeby być dla siebie w tym wszystkim bardzo łaskawym. Depresja jest ciężką chorobą i każdy przechodzi ją inaczej. Jeśli nie jesteście w stanie zrobić żadnej z wyżej wymienionych czynności, to jest to jak najbardziej w porządku. Wyjście na spacer, posłuchanie swojej ulubionej muzyki, joga czy medytacja to są przykłady, które mogą być dodatkiem to podstawowego leczenia, jakim jest leczenie farmakologiczne i psychoterapia.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl