W jaki sposób możesz okazać wdzięczność swojej Mamie?

Myślą

Słowem

Gestem

Podarunkiem

Pomocą

Wsparciem

Towarzyszeniem

Korzenie Dnia Matki są powiązane ze starożytnymi kultami Bogini-Matki – symbolu urodzaju, płodności i opiekunki kobiet, ale nowożytna tradycja świętowania i obchodzenia uroczyście tego dnia wywodzi się z początków XX w.

Początkowo święto nazywano „Niedziele u matki” potem „Dni matczynej pracy” i „Dzień matek dla pokoju”.

W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła lobbować za formalnym ustanowieniem święta, które upamiętniało by miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł trafił na podatny grunt i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.

Święto rozprzestrzeniło się na całym świecie. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w Krakowie 26 maja 1923 r.

W większości krajów obchodzone jest w maju ale nie wszędzie, np. w Norwegii święto na cześć matek jest obchodzone w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Historia brytyjskiego święta jest o tyle ciekawa, że choć ma ono lokalne korzenie, to tradycja jego obchodzenia prawie całkowicie wygasła w dwudziestoleciu międzywojennym. Wskrzesili ją dopiero amerykańscy żołnierze licznie przybywający na wyspy w czasie II wojny światowej.

Tradycja Dnia Matki uczy dzieci formy wdzięczność do swojej mamy dotyczy rysowania i pisania laurek, ofiarowywania kwiatów. Któż nie pamięta malowanych laurek w szkole podstawowej?

dzień matki

Dane wskazują też, że coraz więcej młodych osób decyduje się kupić na ten dzień drogi elektroniczny gadżet. Można tylko spekulować, czy ta tendencja nie jest świadectwem rozluźnienia więzi społecznych – pozbawieni głębszych relacji z rodzicami, a często też rzadko odwiedzające rodziców dzieci starają się to zrekompensować drogimi prezentami. Zmienia się forma opieki nad starszymi rodzicami, wiele osób wspomaga się ośrodkami dla osób starszych, ponieważ nie potrafią pogodzić obowiązków zawodowych, rodzinnych i sprawowania opieki nad starszym, często schorowanym rodzicem, który wymaga całodobowej opieki.

Poza komercyjnym charakterem święto matek coraz częściej bywa też krytykowane za to, że krzywdzi ludzi, którzy nie mają dzieci.

Poza komercyjnym charakterem święto matek coraz częściej bywa też krytykowane za to, że krzywdzi ludzi, którzy nie mają dzieci. Przed Dniem Matki 2013 amerykańska pisarka Anne LeMott napisała, że Dzień Matki to święto, które potwierdza jedno z głęboko zakorzenionych w kulturze kłamstw – że matki są lepsze od kobiet bezdzietnych, bo wybrały sobie trudniejszą ścieżkę. Zdaniem LeMott, autorki bardzo popularnej autobiograficznej książki o samotnym wychowywaniu dziecka, krzywdzi to kobiety, które nie zdecydowały się na macierzyństwo.

 XIX-wieczny ideał macierzyństwa obecny nadal?

Dzień Matki bywa też atakowany z powodu XIX-wiecznego ideału macierzyństwa – bezapelacyjnego i całkowitego poświęcenia się matki w wychowaniu dzieci. Zdaniem krytyków ideał taki jest nie do zrealizowania we współczesnym świecie, a kobietom, które usiłują pogodzić macierzyństwo i karierę przysparza zbędnych cierpień. Z całą pewnością ruchy na rzecz niezależności i równouprawnienia kobiet dostrzega pewien rodzaj niesprawiedliwości i degradowania kobiet, które nie decydują się lub nie mogą mieć dzieci. Myślę, że w polskich realiach jest to szczególnie widoczne w społecznym przekazie. Choć młode pokolenie kobiet dla których praca i rozwój zawodowy jest ważny starają się przełamywać te schematy.

 Aby umówić się na konsultacje: http://www.psychoterapia-pietrzyk.pl