terapia dla par

Związek to dwie historie, dwa światy, które w pewnym momencie spotykają się razem…. pochodzą z różnych rzeczywistości, ich rodziny są różne, mają inny sposób komunikacji i rozumienia rzeczywistości… to spotkanie może być na jakiś czas lub na całe życie.

Klucz polega na tym, jak żyć wspólnie tak by było jak najmniej cierpienia, przykrości, wzajemnego uprzykrzania sobie tego wspólnego czasu, który jest dany od losu do wspólnego przeżywania. Jak mądrze postępować w związku, aby było więcej szczęścia, jak najwięcej szczęścia. Ludzie często nie doceniają się wzajemnie, traktują siebie jakby im się od życia należało to że spotkali siebie… i to powoduje, że gubią wdzięczność do siebie, za to że po prostu partner/partnerka jest i za każdą drobnostkę, którą otrzymują.

Aby budować wspólne życie w parze trzeba się zastanawiać i próbować ogarniać refleksją tego drugiego człowieka, który jest z nami. Próbować go rozumieć.

Komunikacja w związku

Często zgłaszają się do gabinetu pary, które nie potrafią się ze sobą porozumieć, nie potrafią rozwiązywać konfliktów, trudności. Nie potrafią wzajemnie stawiać granic i jasno komunikować swoich potrzeb. Często nie umieją siebie słuchać.

Mężczyźni i Kobiety różnią się od siebie nie tylko wyglądem fizycznym, ale również emocjonalnym. Inaczej postrzegamy rzeczywistość, inaczej rozwiązujemy problemy, inaczej radzimy sobie z emocjami. Nie rozumienie tej zasadniczej kwestii, powoduje ogrom nieporozumień w parach. Mamy inne mózgi jako kobiety i mężczyźni i nie ma na to rady poza nauczeniem się siebie wzajemnie, poznaniem instrukcji obsługi drugiej płci 🙂 Tak, tak to możliwe pisał już na ten temat John Gray: „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”.

Psycholodzy przeprowadzili wiele badań na temat różnic psychologicznych pomiędzy kobietami i mężczyznami, dziś wiemy, że te różnice są i dotyczą wielu różnych obszarów.

Mężczyźni rozwiązują problem. Ich umysł często jest nastawiony na działanie, poradzenie sobie z zadaniem, które przed nimi stoi, np.: mieli jechać ze znajomymi na wycieczkę nagle znajomi odwołują, kobieta przeżywa frustracje, zawód, a mężczyzna po prostu proponuje wyjazd innym znajomym.

Mężczyźni nastawieni są na rozwiązanie. Natomiast kobiety wentylują emocje poprzez rozmowę, rozwiązanie problemu owszem, ale najpierw trzeba go omówić z wielu stron, przeanalizować, rozmawiać, wyjaśniać, analizować różne hipotezy na dany temat. O ile przyjaciółki czy siostra są w stanie to samo odwzajemnić i cierpliwie, wytrwale słuchać to mąż czy partner dość szybko może czuć się tym zmęczony, zniecierpliwiony i nie rozumieć do czego prowadzi to omawianie skoro niema szybkiego efektu,  niema szybkiego załatwienia sprawy.

To częsta pętla niezrozumienia w związkach powoduje wzajemne oskarżenia i kłótnie lub zamykanie się na siebie wzajemnie.

Jak sobie radzić z emocjami

Kobiety i mężczyźni inaczej radzą  sobie z emocjami. Faceci poprzez to jak zostali wychowani często mają kłopot z tym co czują, boja się swoich emocji i są obudowani skorupką… chłopaki nie płaczą…. powoduje, że są częstymi pacjentami kardiologów z powodu problemów sercowych bywa, że ortopedów z powodu bólów kręgosłupa. Dopiero jak ich boli i lekarz odsyła do psychologa wtedy przychodzą, mężczyznom nie łatwo jest skorzystać z pomocy czyjejkolwiek.

Kobiety płaczą, krzyczą awanturują się w ten sposób łatwiej wentylują emocje. Czują dużo i chciałyby aby partner z nimi rozmawiał o uczuciach.

Zazdrość

..Nie ma miłości bez zazdrości” – brzmią słowa piosenki, ale prawda jest taka, że zazdrość w dużej dawce jest osaczaniem i prześladowaniem tej drugiej osoby w parze. Zazdrość wiąże się z niskim poczuciem własnej wartości, z niepewnością uczuć, czasami ta dziura wewnętrzna jest tak duża, że bez terapii nie ma możliwości jej załatać nawet milionami zapewnień o wierności i lojalności. Nadmierna zazdrość wiąże się z ograniczeniami i na dłuższą metę może w emocjonalnym sensie udusić związek.

Hodowanie krzywd

Częściej kobiety skrzętnie hodują listę krzywd i zażaleń. Często zarzuty sięgają wielu lat wstecz, a nawet zupełnych początków związku czy też okresu narzeczeństwa. Takie nagromadzone kamienie, którymi ciskają partnera miliony razy przy nadarzającej się okazji, są tematem do przepracowania w terapii po to by zostały zrozumiane, uzdrowione i wybaczone.

Uzależnienia

Uzależnienia różnego rodzaju są ogromnie niszczące dla związku, niosą szereg destrukcyjnych mechanizmów, które bez terapii i leczenia uzależnienia doprowadzają do wyniszczenia psychicznego, a czasami i fizycznego oboje partnerów. Mało się o tym mówi, ale częstymi pacjentkami lekarzy rodzinnych są kobiety współuzależnione, cierpią na przeróżne dolegliwości somatyczne z powodu ogromnie trudnych emocji jakie niesie życie z człowiekiem uzależnionym. Często dochodzi do przemocy psychicznej, fizycznej, finansowej. Zacierają się granice, nie ma zaspokajania wzajemnych potrzeb.

Zdrady

Pary często przychodzą do gabinetu z tematem zdrady. Zdrada może być bardzo rozwojowa dla związku, może przywrócić dobrą kondycję emocjonalną pary, ożywić życie seksualne, spowodować, że para na nowo zacznie być uważna na siebie, zacznie słuchać siebie, zacznie rozmawiać. Ale może też być tak, że zdrada jest sposobem na zakończenie związku, ponieważ nic nie jest dane na zawsze i na własność.

Obowiązki domowe

Pary nie zawsze potrafią dzielić się obowiązkami domowymi i wtedy, kiedy ten podział jest mało sprawiedliwy, dochodzi do częstych kłótni i wzajemnych pretensji.  Często nie ustala się od początku kto za co odpowiada w gospodarstwie domowym i w konsekwencji okazuje się, że wprowadzany jest taki schemat jak w domu rodzinnym, czyli tak jak postępowali rodzice. Jeśli dla jednej ze stron jest to nie do zaakceptowania – narasta frustracja.

Docenianie

Bywa, że oboje partnerzy nie potrafią okazać sobie wzajemnie uczuć i podziwu. Bywa, że nie umieją wyrazić wdzięczności i komplementów. Jeśli szczędzą sobie miłych słów docenienia, częściej w takich związkach wkrada się marazm wzajemne znudzenie sobą lub tęsknota za kimś kto byłby w stanie w słowach okazać miłość i ciepłe uczucia.

terapia par

Bycie w związku to codzienna praca nad relacją, kiedy o tym zapominamy bywa, że pojawia się rutyna lub ilość konfliktów, które się namnażają i w nieumiejętny sposób są rozwiązywane lub zamiatane pod dywan, doprowadzają do rozpadu związku. Jeśli para wypróbowała już własne pomysły, aby poprawić jakość swojego związku bezskutecznie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej, specjaliści psychoterapeuci prowadzą konsultacje, porady oraz terapie dla par i małżeństw.

Miłość jest jak życiodajny wiosenny deszczyk. Miłość to wzajemny szacunek, oddanie. Miłość to zrozumienie i cierpliwość. Lojalność i uwielbienie. Czasem częścią miłości jest trwanie… przetrwanie. Miłość jest.

Aby umówić się na konsultacje psychologiczną: www.psychoterapia-pietrzyk.pl