Migreny. Bóle głowy.

migreny, bóle głowy

Przyczyny powstawania migren i bóli głowy w kontekście psychologicznym.

Głowa jest najwyższą instancją naszego ciała. Jest miejscem gdzie mieszka świadomość, rozum, myśl.
Znamy kilka określeń, które dotyczą głowy… ktoś utracił głowę, np. z miłości lub z braku rozsądku… ktoś komuś zawraca głowę… przebić głową mur…

Statystyki pokazują, że bóle głowy częściej dotykają kobiet.

Bóle głowy o charakterze opasującym mogą trwać bardzo długo, całe dnie, a nawet tygodnie. Powstają na skutek dużego napięcia w naczyniach krwionośnych i towarzyszy temu często napięcie w szyi, kręgosłupie, ramionach.
Tego rodzaju dolegliwość wiąże się z uporem, zawziętością, nieustępliwością czy to w poglądach czy też w jakichś kwestiach dotyczących relacji. W taki sposób może się manifestować próba przeforsowania swojej woli. Osoby, które cierpią na tego typu bóle często są oddzielone od swoich korzeni, świat widzą racjonalnie, rozumowo niejako są oddzielone od drugiego bieguna, którym jest brzuch… znane jest twierdzenie, że jelita są drugim mózgiem człowieka. A więc człowiek nastawiony tylko na racjonalny odbiór świata często ma kłopoty z czuciem emocjonalnym. Dwa bieguny, a więc czucie i myślenie. Obecnie nasza rzeczywistość jest nastawiona na racjonalność co tym bardziej tworzy zagrożenie oddzielania od emocji. Człowiek powinien dążyć do równowagi pomiędzy tymi dwoma obszarami, ponieważ nie można określić, iż któryś z nich jest istotniejszy i ważniejszy.

Głowa najszybciej ze wszystkich narządów człowieka reaguje bólem. W innych narządach muszą zajść procesy zapalne, aby ból się pojawił. Głowa jest czujnikiem ostrzegawczym i nie można tego lekceważyć. Wskazuje, że nasze myślenie może zmierzać w niewłaściwym kierunku z uporem i zawziętością oddzielone od wewnętrznej intuicji jaką posiada każdy z nas, choć niestety często jest stłumiona.
Ludzie biorą tabletki przeciwbólowe całymi latami z powodu Migreny.

Migreny mają najczęściej charakter bólu jednostronnego i napadowego, trwa kilka godzin towarzyszy mu nadwrażliwość na światło, depresyjność, rozdrażnienie, niemoc, często towarzyszą wymioty i ogólne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Na temat psychosomatycznych przyczyn migreny już psychoanalityczne teorie wniosły ogromny wkład. Migreny wskazują na seksualne powiązanie, czyli nieco inaczej niż w opasłych bólach głowy tutaj następuje przemieszczenie z bieguna dolnego jakim jest podbrzusze. A zatem to co związane z podbrzuszem czyli seksualność zostaje przemieszczone w obręb głowy. Co ciekawe w obu tych częściach mieści się największa ilość otworów cielesnych jakie człowiek posiada. Zaś otwory cielesne odgrywają podstawową rolę w seksualności, a także w przyjmowaniu miłości, a więc, np. jeśli mężczyzna ma kłopoty z impotencją angażowanie głowy (myślenia), tym bardziej pogorszy jego sytuacje. Wśród chorych na migreny są osoby, które stronią od życia seksualnego oraz takie, które prezentuje dużą swobodę. Łączy ich jednak problem ze swoją seksualnością.

Bywa że małżonkowie wykorzystują migreny do unikania życia seksualnego.

U pacjentów z migreną występuje konflikt między myśleniem, a popędem między głową, a podbrzuszem. Głowa staje się płaszczyzną uników i miejscem rozwiązywania konfliktów pomiędzy ciałem, seksem i agresywnością. Freud mówił, że myślenie jest mniej niebezpieczne niż działanie. Niemniej jednak blokowanie działania, blokowanie energii hamowanie jej ruchu w ciele prowadzi do chorób.
Jeśli aktywność (seks, agresja, złość), zostaje zablokowana na poziomie myślenia pojawiają się bóle głowy.
Badania pokazują, że osoby cierpiące na migreny są ambitne i twardo stąpające po ziemi, są nastawione na osiąganie celów i mają duże wymagania. Taki tryb funkcjonowania może w końcu doprowadzić do kryzysu w postaci dolegliwości somatycznych. Migreny mają związek z opieraniem się procesom życiowym oraz z lękiem przed pokierowaniem przez kogoś innego.
Jeśli doświadczasz bólu głowy, migren zadaj sobie pytania, czy nie próbujesz przebijać głową muru z uporem i sztywnością trzymając się swoich założeń, czy to nie powoduje problemów z komunikacja w relacjach z bliskimi osobami. Czy nie starasz się zastąpić działania myśleniem blokując w ten sposób swoją energię nie pozwalając jej na ujście i swobodny przepływ.

Pomocne w migrenach są wszelkie metody relaksacyjne, medytacja, masaże, techniki rozluźniające, akupunktura, klawiterapia oraz uszanowanie i przyjęcie, zgoda na wszystkie potrzeby ciała i umysłu. Pomocna jest praca terapeutyczna nad przyjęciem siebie samego. Pomocne, są również medytacje z afirmacjami w tym kierunku.

Aby umówić się na konsultacje:   www.psychoterapia-pietrzyk.pl
Przeczytaj:  https://psychoterapia-pietrzyk.pl/blog/2017/05/09/nowotwor-i-psychoterapia/