pomoc psychologiczna,psycholog,psychoterapia

Pomoc w sprawach emocjonalnych.

Dlaczego warto korzystać z psychoterapii?  Czym się różnią poszczególne specjalizacje: psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, terapeuta uzależnień? Dla kogo jest psychoterapia, a dla kogo nie jest?

Warto szukać pomocy i sięgać po nią. Wbrew temu wszystkiemu, czym bombardują nas media, żyjemy w czasach, które są przychylne człowiekowi. Właściwie na przestrzeni dziejów stosunek do człowieka jako jednostki nigdy nie był, aż tak humanitarny jak obecnie. Częścią tej rzeczywistości jest możliwość uzyskania pomocy psychologicznej, podjęcie psychoterapii. Jednym słowem zadbanie o swoją duszę i emocje.

Coraz częściej trafiają do mojego gabinetu osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z pomocy psychologa, bardzo mnie to cieszy, bo to oznacza, że świadomość ludzi coraz bardziej w tym zakresie wzrasta. Niemniej jednak wciąż pokutuje w społeczeństwie szereg fałszywych etykiet na temat samych specjalistów jak i osób, które korzystają z ich wiedzy i pomocy.

Najczęstszy stereotyp to taki, że ten, który idzie do psychologa na psychoterapie to pewnie jakiś wariat… jeśli pójdę do psychologa to powiedzą, że mam nie po kolei w głowie… psychoterapia jest dla obłąkanych, a ja jestem przecież zdrowy/a…

Tego rodzaju napiętnowanie i fałszywe przekonania wciąż są powszechne i wprowadzają w błąd.

Jeśli boli noga, kręgosłup, biodro idziesz do ortopedy, jeśli masz kłopoty z żołądkiem, wątrobą idziesz do gastrologa, a jeśli pojawiają się zmiany na skórze idziesz do dermatologa jest to oczywiste. Człowiek jest zbudowany z kilku aspektów: ciało, umysł (świadomość), pole energetyczne (aura oczywiście, o tym wiemy już od wieków wystarczy spojrzeć na obrazy przedstawiające świętych, np. w religii katolickiej, każda z tych osób ma zaznaczona aureolę).

Wszystkie te aspekty są badane naukowo i uznane jako aspekty, z których składa się człowiek.

Każdym z tych wymiarów zajmują się specjaliści, którzy poświęcają wiele lat na wykształcenie i tysiące godzin na zgłębianie wiedzy w swojej profesji.

Ciałem fizycznym zajmuje się medycyna. Na świecie istnieje powszechnie znany podział na medycynę zachodnią, która skupiona jest wokół biologii i fizjologii ciała oraz farmacji jako metody leczenia oraz medycyna wschodnia w tym szeroko pojęta medycyna naturalna, gdzie dostrzega się psychikę człowieka, emocje, pole energetyczne, a metody leczenia to ziołolecznictwo, leczenie żywieniem, muzykoterapia (kamertony, gongii), masaże, joga, medytacja.

Psychika (świadomość) człowieka nią zajmuje się psycholog, psychoterapeuta, psychiatra.

Każda z tych specjalizacji nieco różni się od siebie w zakresie metod i kompetencji:

Psycholog – jest to osoba, która ukończyła studia magisterskie z dodatkowymi fakultetami w czasie nauki akademickiej, np. psychologia dziecięca, psychologia sportu, psychologia onkologiczna, itp.

Psycholog zajmuje się diagnozą, np. w szpitalach w ośrodkach pomocy oraz przeprowadza testy psychologiczne, np. zawodowe lub w poradniach. Psycholog ma wstępną wiedzę do udzielania pomocy interwencyjnej, wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Psychoterapeuta jest to osoba z wykształceniem magisterskim z psychologii lub nauk pokrewnych medycznych, która ukończyła 4 letnie szkolenie specjalistyczne w zakresie psychoterapii. Istnieje kilka nurtów w psychoterapii, np. psychoanalityczny, systemowy, integratywny, poznawczo-behawioralny oraz pomniejsze, ale oparte na fundamentach tych, które naukowo zostały usankcjonowane. Psychoterapeuta musi posiadać odpowiednie kompetencje osobowościowe jest to weryfikowane w czasie kształcenia. W trakcie szkolenia przechodzi własną psychoterapie oraz musi odbyć staż w publicznych placówkach leczenia psychicznego najczęściej w szpitalu na oddziale psychiatrycznym. Psychoterapeuta diagnozuje i leczy poprzez własną leczącą osobowość oraz metody, które umie zastosować. Jest zobowiązany do superwizji przez cały czas pracy zawodowej.

Psychiatra jest to osoba po studiach medycznych, która wybrała specjalizacje z psychiatrii. Psychiatra diagnozuje za pomocą wywiadu oraz zaleca leczenie farmakologiczne,(leki). Psychiatra nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii, jeśli nie ukończył dodatkowych specjalizacji wyżej opisanych z psychoterapii. Zleca zastosowanie leków lub kieruje na odział psychiatryczny jeśli z wywiadu wynika, że stan pacjenta zagraża życiu lub objawy są bardzo nasilone.

Polem energetycznym zajmują się fizycy, fizycy kwantowi, bioenergetycy. Naukowcy z zakresu fizyki badają i opisują zjawiska z tej dziedziny, a ludzie którzy rozeznali prace z energią bioenergetycy pomagają w leczeniu różnych dolegliwości. Istotne jest tutaj rozumienie czakr, przepływu energii (np. kundalinii praktykowane w jodze i wschodnich metodach pracy z ciałem) oraz blokad energetycznych.

W Stanach Zjednoczonych psychoterapeuta jest niemal oczywistością dla każdego bardzo podobnie jak lekarz rodzinny.

Jako psycholog i psychoterapeuta zachęcam każdego człowieka, który źle się czuje, ma problemy z emocjami, nie wiedzie się w życiu tak jakby chciał/a, relacje w związku są burzliwe, relacje z rodzicami z rodziną, ze znajomymi w pracy. Przeciążenie stresem odbiera siłę do działania w wielu dziedzinach życia. Lęk, bezsenność, żałoba, problemy z dziećmi. Choroby somatyczne przewlekłe.

Pomoc jest dostępna i możliwa. Istnieje wiele różnych metod, którymi można człowiekowi ulżyć, pomóc, pokierować tak, aby sprawy układały się pomyślniej, zostały uporządkowane, aby objawy zniknęły lub osłabły.

Nie tak rzadko słyszymy o przypadkach samobójstw najczęściej osoby te nigdy nie korzystały z pomocy psychoterapeutycznej bywa, że targając się na swoje życie zostawiają małe dzieci. Ostatnio jedna z pacjentek z bólem serca mówiła o znajomym, który się zabił, mężczyzna osierocił półroczne dziecko i zostawił żonę. Nigdy nie sięgnął po dostępną pomoc. W swojej pracy zawodowej na oddziale psychiatrycznym poznałam wiele takich przypadków, historie są różne część z tych nie podejmowała w ogóle leczenia.

Dlaczego warto korzystać z psychoterapii?

Nie bój się pracy nad sobą, bo owoce, które to przynosi są wielkie i dobre dla każdego człowieka. Oczywiście należy wybrać takiego specjalistę, który będzie nam odpowiadał będziemy rozumieli co on mówi i będziemy się z tą osobą dobrze czuli w kontakcie. Nie można się zmuszać do terapii z kimś kto nam nie odpowiada. Terapeuta nie podejmuje decyzji za pacjenta, ale pomaga widzieć rzeczywistość taką jaka ona jest i czuć się szczęśliwym.

Adekwatną metaforą jest nauczyciel pływania. Pokazuje on adeptowi jakie ruchy wykonywać, w jaki sposób oddychać, uczy jak postępować aby nie utonąć. Również psychoterapeuta uczy, pokazuje to co ważne, ale pacjent sam przemierza drogę własnego życia, samodzielnie podejmuje decyzje wspierając się terapią i wglądem we własne potrzeby i emocje.

Nie bój się fałszywych stereotypów, jeśli zdecydujesz się na własną terapie lub konsultacje. Nic bardziej mylnego. Do gabinetu przychodzą osoby w bardzo różnych sytuacjach, mężczyźni i kobiety w każdym wieku nie ma tutaj żadnych ograniczeń, osoby w związkach i samotne, z dziećmi i bezdzietne, każdy człowiek zostaje wysłuchany i otrzymuje pomoc.

Aby umówić się na konsultacje: http://psychoterapia-pietrzyk.pl/

Przeczytaj:  https://psychoterapia-pietrzyk.pl/blog/2017/09/25/jak-sobie-radzic-z-krytyka/