NIE STAĆ CIĘ NA REALIZACJĘ MARZEŃ ZAWODOWYCH?

Rzeczywistość jest taka, że każda kobieta, każdy mężczyzna, każdy człowiek może podejmować decyzje. Odnośnie życia prywatnego, związku, a także tego jak będzie wyglądała praca, kariera zawodowa, samorealizacja.

Jeśli Twój mąż lub żona zabiera Ci motywacje do zmiany pracy, do otwierania własnego biznesu małego lub większego to zastanów się dlaczego i czy na pewno musisz być zależna/zależny?

sukces zawodowy,mobbing,praca,związek,kariera zawodowa,samorealizacja

Związek to są dwie wolne osoby, które wchodzą w relacje dobrowolnie!!
Ale to że jesteśmy w związku nie oznacza, że nie możemy się rozwijać, realizować swoich pragnień zawodowych, posiadać pasji, tworzyć wspaniałych kreatywnych pomysłów.
Często słyszę od moich pacjentek (..)mąż mi nie pozwalał, a to, a tam to. Przez niego nie poszłam na studia, przez niego nie zrobiłam prawa jazdy, mówił że lepsza robota na etacie po co jakieś fanaberie będę wyprawiać i firmę otwierać, na pewno nic z tego nie wyjdzie, jakieś głupoty opowiadam(..)
Czasami tymi, którzy stoją na drodze do rozwoju są rodzice, nauczyciele z niewłaściwym podejściem, inni bliscy postrzegani jako autorytet.
Kobiety płaczą przy tych oskarżeniach, dużo smutku się pojawia, żalu.
I wtedy zawsze im tłumaczę, że przecież nie musiały takiej decyzji podejmować i nadal nie muszą. Mogą realizować to czego pragną i godzić  z posiadaniem rodziny, męża, dzieci. Wiele można pogodzić jeśli taką decyzję wewnętrznie podejmujemy, że chcę tego i tego, o tym marzę, chce spróbować.
Myślę sobie, że często podjęcie decyzji o zmianie pracy wymaga ogromnej odwagi i już samo to jest obciążające, a jeszcze dodatkowo jeśli nie ma wsparcia ze strony najbliższej osoby jakim jest maż, sytuacja robi się podwójnie ciężka odbiera siły, demotywuje, zniechęca, wprowadza pesymizm.
Kobiety, które wchodzą w duża zależność od mężczyzny w skrajny sposób, oczywiście płacą za to cenę. Ważne by rozumieć, że jeśli zgadzam się, aby zdanie męża/partnera na temat moich pragnień zawodowych było decydujące dla mnie  i ważniejsze niż moje własne zdanie to za to przyjdzie zapłacić cenę. Rozumiejąc ten fakt niema sensu potem obwiniać mężczyzny o własne niepowodzenie, rozgoryczenie życiem, tym czego się nie spróbowało, nie zrealizowało, nie zaryzykowało.
Świadomość odpowiedzialności za siebie bardzo pomaga budować dobre związki. Łatwiej i przyjemniej związek się tworzy i w nim jest, mężczyznom jest łatwiej, bo nie są obwiniani i kobietom łatwiej bo pozwalają sobie na spełnianie siebie.

Samorealizacja. Sukces zawodowy.

Człowiek ma różne potrzeby w psychologii istnieje tzw. piramida Maslowa jest to hierarchia potrzeb człowieka począwszy od fizjologicznych podstawowych, a skończywszy na potrzebie samorealizacji.
Zatem potrzeba samorealizacji jest ogromnie istotna dla człowieka.
Przejawia się to u różnych osób w różny sposób, ale realizacja potrzeby samorozwoju, doskonalenia się, rozwoju duchowego, uczenie się nowych umiejętności, dokształcanie się, kursy, nowe znajomości to wszystko jest jak pokarm dla psychiki człowieka. Tak jak ciało otrzymuje wodę i jedzenie, tak i psychikę karmimy na miarę swojej świadomości, rozumienia siebie i zabiegania o szczęśliwe życie.

Jeśli chcemy być szczęśliwi mamy obowiązek zadbać o siebie kompleksowo, czyli każda sfera życia musi być zaopiekowana i dostrzeżona.

Statystycznie częściej kobiety nie podejmują ryzyka w sprawach zawodowych i realizacji marzeń, samorealizacji, a potem obarczają odpowiedzialnością mężczyznę. Tak jest łatwiej, ale nieprawdziwie. Ponieważ rzeczywistość jest taka, że każda kobieta, każdy mężczyzna, każdy człowiek może podejmować decyzje.

Aby umówić się na konsultacje:   www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Przeczytaj:   https://psychoterapia-pietrzyk.pl/blog/2017/03/02/szczesliwy-zwiazek/