Nie lubisz swojego ciała?

Kim jest klient chirurga plastycznego.

Osoby, które nienawidzą swojego ciała, czują się w jakimś sensie od niego oddzielone. To tak, jakby dusza w jednym miejscu, a ciało w drugim miejscu. Każdy, kto nienawidzi swojego ciała, nie akceptuje go, nie przyjmuje, jest w jakimś rodzaju rozszczepienia wewnętrznego.

chirurgia plastyczna,nienawiść do swojego ciała

Kliniki chirurgii plastycznej są coraz bardziej zapełniane i zarabiają mnóstwo pieniędzy na klientach i klientkach niezadowolonych, nieakceptujących swojego ciała.

Czasem niechęć do swojego ciała może przybrać formę kliniczną; takie zaburzenie nazwane zostało dysmorfofobią (dysmorficzne zaburzenia ciała). Są to zaburzenia w obszarze niezadowolenia ze swojego ciała. Ktoś uważa, że jest brzydki, szpetny, wstydzi się swojego ciała lub jest niezadowolony z jakiejś jego części, np. nosa, brzucha, ud, twarzy, piersi, piegów, otyłości lub niedowagi. W zaburzeniach dysmorficznych pacjent wyolbrzymia nawet nieznaczne braki urody i to opanowuje całe jego życie, całkowicie na tym skupia swoją uwagę, może to być bladość lub rumiana cera, wielkość uszu, ust, stóp, itp. Niezadowolenie to urasta do udręki i taka osoba zaczyna unikać towarzystwa, szkoły, pracy, przestaje wychodzić z domu, cierpi na depresje, czasami może doprowadzić do samobójstwa. Cała uwaga skupia się na przemyśleniach o ciele. Osoba taka ciągle przegląda się w lustrze, kobiety godzinami poświęcają czas na niwelowanie defektów skóry. Mężczyźni noszą perukę, aby zatuszować łysinę, wkładają skarpetę do slipów, aby członek wydawał się większy itp. Zaburzenie to rozpoczyna się w wieku młodzieńczym i może trwać całe życie jeśli osoba nie podejmie psychoterapii i nie zabiega o pomoc psychologiczną.

Zaburzenie to jest czymś innym niż anoreksja, bulimia czy zaburzenie obsesyjno – kompulsywne lub fobia społeczna.

chirurg plastyczny,medycyna estetyczna,nienawiść do ciała

Część klientów chirurgów plastycznych cierpi na tego typu zaburzony obraz ciała, lekarz, który nie kieruje się finansami, powinien zawsze taką osobę poprosić o wizytę u psychoterapeuty lub psychologa, który diagnostycznie po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu rozpozna, czy pacjent nie cierpi na takie zaburzenie, tym samym absolutnie nie powinien poddawać się takim operacjom. Znane są przypadki śmiertelne z powodu operacji estetycznej, niedawno głośna medialna sprawa: młoda dziewczyna z wyznaczonym terminem ślubu chciała ładnie wyglądać, poddała się zabiegowi odsysania tłuszczu, niestety zmarła; po operacji wystąpiły ciężkie powikłania. Co ciekawe, lekarze, którzy podejmują się operacji na takich pacjentach często potem ciągani są po sądach z powodu dalszego niezadowolenia takich pacjentów. Po operacjach zmiana w psychice nie zachodzi, obraz ciała nie polepsza się w umyśle takiej osoby, zadowolenie nadal się utrzymuje, albo wyszukiwany jest kolejny defekt, następna inna część ciała.

Z całą pewnością obecne czasy przyczyniają się do nasilenia niezadowolenia ze swojego ciała. Kult młodego wyglądu, pogarda do starzenia się. Wiele osób, zwłaszcza kobiet, podejmuje obsesyjną walkę z czasem, ze zmarszczkami, z wagą. Chirurgia plastyczna przeżywa rozkwit swojej branży, gabinety odnowy biologicznej, salony estetyki są pełne klientów, którzy nie z miłości do ciała, ale z niechęci do niego próbują polepszyć swoje samopoczucie.

 Droga do ukochania siebie…

Droga do ukochania siebie, a tym samym swojego ciała, wiedzie poprzez opiekowanie się nim i życzliwą ciału troskę. W jaki sposób można okazać sobie taką troskę? Masaże u kogoś, kto ma miłość do ciała drugiego człowieka, nie każdy masażysta ma, ale są tacy, którzy kochają ten zawód, masaż u takiej osoby to niczym otulenie dla ciała. Kąpiele w jacuzzi, domowe spa w wannie z dodatkiem aromatycznych olejków, ziół przy blasku świec, spanie nago w świeżej pościeli, otulanie się miękkim kocykiem lub szalem.

pokochać siebie,jak zaakceptować siebie,miłość do siebie

Umów się na konsultacje:   www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Przeczytaj:  https://psychoterapia-pietrzyk.pl/blog/2017/07/02/wewnetrzny-krytyknienawisc-do-siebiejak-pokochac-siebie/